Harita
Anasayfa
Forum
      Cografya
            Asma köprü-yapımı -ankırajlar-kuleler-kablolar ve askılar-Kiriş -Kemer -Baskül köprü..


  Asma köprü-yapımı -ankıra..  
#b

Asma köprü-yapımı -ankırajlar-kuleler-kablolar ve askılar-Kiriş -Kemer -Baskül köprü

Adından da anlaşılacağı gibi bir asma köprü hemen hemen bütünüyle,asma halatları ve askılar aracılığıyla ana taşıyıcı eleman olan kablolara asılır. Kablolar, köprüyle aşılacak olan suyun iki yakasındaki zemine, sağlam biçiminde bağlanıp iki ya da daha çok dikey destek kulesi üzerinden geçirilir. Ancak çoğu zaman kabloların ankırafa girme açısını düzeltmek İçin uçlara yakın bölümlere ek destekler yerleştirilir.[Resimleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]
Ana kablolar, her zaman çekme gerilmesi etkisinde bulunduklarından (bu yüzden de oldukça küçük yüklerde, basınç altındaki elemanlarda bazen olduğu gibi burkulmayacaklarıhdan), ağırlığına göre en büyük çekme direnci olan. yüksek kalite çelik teller kullanılır. Asma yapıyla öteki yapı biçimlerine göre çok daha uzun köprü açıklıklarının (500 m'den çok ) asılması, çelik tellerin bu özelliğ[Linkleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]i sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, kabloların (yapısından gelen) esnekliğ[Linkleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]i yüzünden, özellikle yük yoğunlaşmaları altında oluşan çökmeleri azaltmak ve trafik yükünü yaymak [Linkleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]için. köprü gövdesi çoğunlukla bir çeşit pekiştirici kafes ya da kiriş ile birleştirilir. Demiryolu yükü, özellikle şiddetli ve yoğun olduğundan, gövde çökmelerini demiryolu trafiği için kabul edilebilir, değerlerde tutabilecek dayanıklılıkta kafes kirişler çok kalın ve ağır olmak zorundadır. Bunun sonucu olarak asma köprü o kadar pahalıya mal olur ki. birçok asma demiryolu köprüsünün yapılmış olmasına karşın, bunların, genellikle uzun demiryolu geçitleri için TÜNEL'lerden daha ekonomik bir çözüm sağladığı söylenemez.
[Resimleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]
Ankırajlar: Geçit kıyılarında sağlam kayaların bulunduğu durumlarda, her ana kablo için yapılan ankıraj, kaya içine yatayla 30°'lik bir açıyla delinen kama şeklinde bir tünel biçimindedir ve betonla doldurulur. Uzun çelik ankıraj çubukları ya da halatları, bu beton «tıkaçlar» içine yerleştirilir. Uçlarda yelpaze gibi açılan kablo tellerinin kolaylıkla bağlanabileceği bu tip ankırajlar, beton tıkacın sıyrılma kuvvetine ve çevresindeki kayanın direncine bağlı olarak çekme kuvvetini karşılar. Bu çekme kuvveti, açıklığı 900 m' den fazla olan köprülerde, her kablo için 10 000 tonu geçebilmektedir.[Resimleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]
Kıyılarda sağlam kayaların bulunmadığı geçitlerde, ana kablo ankıraj lan, içine ankıraj çubuklarının yuvalandığı, yarı gömülü masif beton bloklar biçimini: alır. Genellikle «ağırlık» ankırajı olarak tanımlanan bu tip ankırajlarda, blokların kablolardan gelen eğimli çekme kuvveti altında ırmağa ya da denize doğru devrilmesinin önlenmesi, bloğun ön yüzündeki zeminin pasif direncine ve bloğun tabanındaki sürtünmeye bağlıdır. New York'daki George Washington köprüsü gibi bazı asma köprülerde kablo ankırajı olarak, bir uçta kaya içinde beton tıkaç tipi, öteki uçta ağırlık tipi kullanılmıştır.
[Resimleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]
Kuleler: Ana kulelerin temel işlevi, geçitın her iki kenarında, bütün deniz araçları için yeterli bir yüksekliği sağlayacak biçimde, kablolara destek oluşturmaktır. Üzerlerinde eyer denilen ve kule tepesindeki açı değişimi sırasında kablo tellerini düzenleyen radyal oluklu dökme çelik bloklar bulunur. Hafiflik ve yapım hızı istekleri nedeniyle, kule ayakları, genellikle, yerleştirilecekleri konuma kaldırılarak, birbiri üstüne bağlanacak büyük prefabrike parçaları oluşturan çelik plakalardan yapılır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kule ayaklarını «yerinde» (yani kararlaştırılmış konumda) dökülmüş takviyeli beton'dan yapmak daha ekonomiktir. İngiltere'de, Hull yakınlarındaki yeni Humber köprüsü için bu yapı tarzı seçilmiştir.
Kule temelleri ya da ayaklar'ı, kendi ağırlıklarından ve kabloların tepkisi olarak üzerlerine binen çok ağır yüklere dayanabilecek biçimde olmalıdır. Bu yüz
den de sağlam kayaya oturtulmaları zorunludur. Bazen, Edinburgh yakınındaki Mackintosh Rock'da gerçekleştirilen Forth Road köprüsünün kuzey kulesinin temelinde olduğu gibi, kayalar su yüzeyine yakın bulunur ve betonarme blok temel yapımı oldukça kolaydır. Ancak sağlam kayanın çok derinlerde olduğu durumlarda, ırmak ya da deniz yatağına fceson'lar (Bk. KÖPRÜ, tarih) batırılması gerekir ve bunların içine basınçlı hava pompalanarak, kule temellerinin inşası için gerekli derin kazının kuru ortamda yapılması sağlanır.
Kablolar ve askılar: İlk metal asma köprülerin kabloları dövme demir ya da zincirlerden oluşmaktaydı. Ancak, 1841'de Alman asıllı bir Amerikalı olan John Roebling, paralel çelik tellerden, «yerinde» kablo yapmak için bir yöntem geliştirdi. Kablo sarma denilen bu yöntem, köprü yapılacak açıklık boyunca sürekli dönen bir hava hattına bağlı tekerleklerle, tellerin taşınmasına dayanır. Bu yolla, istenen sayıda tel açıklık boyunca taşınıp bağlanarak İstenen boyutta kablo yapılabilir. 1841 yılından bu yana,hemen hemen bütün önemli asma köprülerin ana kabloları bu yolla yapılmıştır.
Modern asma köprülerin askıları, çoğunlukla ana kabloya çelik kelepçelerle bağlanmış çelik tel halatlardan oluşur. Çelik kelepçeler, bu askıların alçak noktaya doğru kaymasını engelleyecek biçimde, kabloyu sıkıca kavrarlar.
[Resimleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]
Gövde: îkinci Dünya Savaşı'na kadar asma köprülerde normal olarak, gövdeler için betonarme plakalar, pekiştirici yapılar için de derin ve ağır çelik kafesler ya da kirişler kullanılıyordu. Yalnız, Amerika'da 1940'da tamamlanan ünlü Tacoma Narrows bunun dışındadır. Bu köprüde gövde pekiştirici yapı iki tane sığ, hafif çelik plaka kirişden oluşuyordu. [Resimleri Görebilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.]
1941' de, orta derecede bir rüzgarm neden olduğu şiddetli salınım (Bk. REZONANS) sonucu Tacoma köprüsünün çöküşünden sonra, bütün gövde ve pekiştirici yapı tasarımı konusu yeniden gözden geçirildi. Günümüzde, buna benzer bir olaya meydan vermemek için, köprü yapılmadan önce, gerçek boyuttaki köprünün, bütün olası rüzgarlardan herhangi bir zarar görmemesini sağlamak amacıyla, asma köprünün gövde tasarımı modelleri, HAVA TÜNELÎ'nde denenir. Savaştan sonra Almanya'da görülen bir başka gelişme de, köprü ağırlığını azaltmak İçin takviyeli çelik ya da benzeri plakaların kullanılmasıdır. Son yıllarda yapılmış uzun açıklıklı asma köprülerden ikisinde, yani Bristol yakınındaki Severn köprüsünde ve İstanbul'daki Boğaziçi köprüsünde, bu tür plakalar bir tek KAFES KİRİŞ'le birleştirilmiştir. Pekiştirici yapı olan kafes kiriş, büyük rüzgar salimim olasılığını ortadan kaldırma amacıyla, kenarlarına aerodinamik şekil verilmiş, geniş ama sığ bir biçimdedir.
Teknik ilerledikçe ve yeni maddeler geliştirildikçe, 3 000 m ya da daha fazla açıklıklı asma köprüler yapma olanağı doğmuştur. Ancak, bugüne kadar yapılmış olan en uzun tek açıklıklı köprü, New York' daki 1298 m açıklığındaki Verrazaro Narrows köprüsüdür. Buna karşılık, yeni Humber köprüsü bittiği zaman. 1410 m açıklığı ile bu tür köprülerin en uzunu olacaktır."Ne Mutlu Türküm Diyene"


        Türker Manga
Site Sahibi ve Yöneticisi
Rep Gücü : 0 [+]
Nerden : Turkey
Yaş : 48
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 821,7
Tecrübe : % 44,3
Güç : % 866
Son Giriş : 07.11.2014 09:45:24
15.10.2010 21:12:55Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz
Copyright © 2006 - 2012 KozanBilgi.Net (Türkeş Manga)