Harita
Anasayfa
Forum
      Matematik
            UZUNLUK ÖLÇÜLERİ Ve Kullanım Alanları..


  UZUNLUK ÖLÇÜLERİ Ve Kullan..  
#b
UZUNLUK ÖLÇÜLERİ
METRE VE SANTİMETREUZUNLUK ÖLÇÜLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER


Osmanlı döneminde 60 cm. veya 65.cm uzunluğa eşit olan endaze, parmak ucundan omuza kadar uzunluğu ifade eden ve ortalama 75,8 cm. kabul edilen arşın ile adım, ayak, kulaç gibi uzunluk ölçüleri kullanılıyordu. Bu ölçüler standart ölçüler değildi. Hele adım, ayak, kulaç gibi ölçülerle doğru bir iş yapmak hiç mümkün değildi. Bunların yerine 26 Mart 1931 tarih ve 1782 sayılı kanunla modern dünyanın kullandığı metre sistemi kabul edilmiştir. Artık uzunluk ölçümü milimetre, santimetre, desimetre, metre, dekametre, hektometre, kilometre ile ifade edilecektir.
Ölçülerde değişiklik geç kalınmış bir düzenleme idi. Gelişen dünyada çok önceleri bu uygulamaya geçmek gerekiyordu. Gerçekten de kanun çıkmadan üç yıl önce Bursa belediyesi belediye sınırları dâhilinde metre cinsinden ölçülerin kullanılması mecburiyetini getirmişti. Ölçüler kanunu sayesinde ülke içerisinde ölçülerle birlik sağlandığı gibi dış ticaret de kolaylaşmıştır. Genellikle bu yeni sistem halkımız tarafından kabul görmüştür. Ancak kırsal kesimde hâlâ teneke ile tahıl tartmak, bidon ile süt satmak, arşın ile kumaş ölçmek gibi uygulamaların devam ettiği görülmektedir. Bunda insanların kültür eksikliği, önemsememe ve alışkanlıklarını bırakamamalarının da rolü vardır. Ayrıca, kolaycılık ve ekonomik sıkıntılar da bunda önemli bir etkendir. Çünkü herkes her yerde bu ölçü aletlerini kolayca elde edememektedir. Ücretsiz ve temini kolay ilkel ölçü birimleri tercih edilebilmektedir. Ancak, halkın okuma-yazma oranı, kültür seviyesi ve ekonomik düzeyi yükseldikçe bu tür uygulamalar azalacaktır.


METRE VE SANTİMETRE NEDİR?


Metre ve santimetre bir uzunluk birimidir. Metrenin kısaltması olan “m” harfi ile santimetrenin kısaltması ise “cm” gösterilir.
Bu uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler dâhilinde biçmek durumundadırlar. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler projelendirme çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar.
Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BAZI MESLEKLER


Uzunluk ölçülerini kullanan bazı meslekler şunlardır: Marangozlar, terziler, inşaat mühendisleri, mimarlar, tesviyeciler, sıhhi tesisatçılar, teknik ressamlar, inşaat ustaları, kumaş satan esnaflar... Daha pek çok meslek sahibi, uzunluk ölçülerini kullanarak yaptıkları işleri kolaylaştırırlar.


UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BİRKAÇ MESLEĞİ TANIYALIM


MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir. Ağacın doğal hâliyle ya da makinelerce işlenmiş haliyle alınıp, ölçülere göre kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir.
Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere de marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ:
İnşaat mühendisleri, yapıların taşıyıcı sistemine ait hesaplamaları yaparlar. Bu hesaplamalara göre aks aralığı, kullanılacak malzemeye göre kolon, kiriş ölçü ve boyutları ile (betonarme ise) donatı yoğunluğu, (çelik yapı ise) görüntü tipi seçilir. Plan ve projeler, ölçeklere göre uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.


MÜHENDİSLER İNŞAATLARIN PLANA UYGUNLUĞUNU DENETLERLER
MÜHENDİSLER İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DENETLERLER

TERZİLİK: Terziler, çok uzun yıllardan beri, belki de ilk insanlardan beri, insanları çetin doğa olaylarından korumak amacıyla giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.KIYAFET DİKİLECEK KİŞİNİN BEDEN ÖLÇÜLERİ METRE İLE ALINIR.
KUMAŞLAR METRE İLE ÖLÇÜLEREK KESİLİR.
KUMAŞLAR MAKİNE YA DA EL İLE DİKİLİR.

BİR MÜHENDİSLE GÖRÜŞME
- İyi günler...
- Ben Vali Cahit Bayar İlköğretim Okulu 2 / C Sınıfı öğrencisi Simgenur Kaygısız, uzunluk ölçülerinin hayatımızdaki önemini anlatan bir ödev hazırlıyorum. İzin verirseniz bu konuyla ilgili birkaç soru sorabilir miyim?
- Teşekkür ederim.
- 1. Adınızı ve soyadınızı öğrenebilir miyim?
- Caner DEMİREL
- 2. Kaç yıldır mühendislik yapıyorsunuz?
- 12 yıldır bu iş yerinde çalışmaktayım.
- 3. Mühendisliği bir cümle ile tanımlar mısınız?
- Kendi alanının teknik verilerini kullanarak yeni tasarımlar yaparak hayatı daha kolaylaştıracak yeni ürünler yapmaktır.
- 4. Mühendis olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?
- Herhalde pilot olmayı seçerdim.
- 5. Mühendislik mesleğinde uzunluk ölçülerinin yararları nelerdir?
- Aslında metre ve santimetre günümüzde biraz daha kaba olarak ölçme işlerinde kullanılır.Bugün ise daha hassas işlerde sadece milimetre,mikrorometr e ve nanometre’ler kullanılıyor.
Örnek: Nano teknolojisi ile yapılan küçük robotlar sayesinde insan damarlarında dolaşan minik robotlar sayesinde daha kolay sağlığımıza kavuşabileceğiz.
- 6. Uzunluk ölçüleri olmasaydı mesleğinizde ne gibi zorluklarla karşılaşırdınız?
- Herhangi bir nesneyi yapmak için elimizde yeterli derecede done (veri) olmazdı.Uzunluk ölçüleri olmasaydı yapacağımız yeni tasarımlarımız daha güç ve karmaşık olurdu.
- 7. Uzunluk ölçülerini mesleğiniz dışında nerelerde kullanıyorsunuz?
- Mesleğimiz dışında evimizde,aracımıza garaj yapımında,vb…


İmza yok!


        görkem
Forum Sorumlusu
Rep Gücü : 0 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 9
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 816,7
Tecrübe : % 56,7
Güç : % 873,4
Son Giriş : 26.08.2011 22:39:08
25.01.2011 22:36:45Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz
Copyright © 2006 - 2012 KozanBilgi.Net (Türkeş Manga)